piyasa arastirmasi yapay zeka
01 Nis

Yapay zekânın (YZ) piyasa araştırması üzerindeki etkisini anlamak için öncelikle YZ’nin tam olarak ne olduğunu ortaya koymak gerekir. Yapay zekâ, öğrenme ve uyum sağlama yeteneği ile karakterize edilen, makineler tarafından sergilenen zekâdır. Yapay zekâ algoritmaları, genellikle gerçek zamanlı verileri kullanarak kararlar vermek için tasarlanmıştır. Yalnızca mekanik veya önceden belirlenmiş yanıtlar verebilen pasif makinelerden farklıdırlar. Sensörleri, dijital verileri veya uzak girişleri kullanarak, çeşitli farklı kaynaklardan gelen bilgileri birleştirir, malzemeyi anında analiz eder ve bu verilerden elde edilen içgörülere göre hareket ederler. Bu yazılım sistemleri normalde insan seviyesinde uzmanlık gerektiren kararlar verir ve insanların sorunları önceden tahmin etmelerine veya ortaya çıkan sorunları çözmelerine yardımcı olur.

Piyasa Araştırması Yapay Zeka

Henüz başlangıç aşamasında olduğumuz YZ teknolojileri önümüzdeki yıllarda piyasa araştırması üzerinde çok daha geniş bir etkiye sahip olacak. Bu etkinin tam olarak ne olacağını tahmin etmek zor olsa da bazı öngörülerde bulunmak olanaklı. Örneğin yapay zekânın pazar araştırmasında daha öne çıkmasıyla birlikte, araştırma şirketleri daha verimli, daha doğru ve daha düşük maliyetli veri toplama yolunda adımlar atacaklar. Anket hazırlamak, derinlemesine mülakatlar yapmak, odak grupları oluşturmak ve raporlar yazmak için harcadığınız tüm zamanı düşünelim. YZ araçlarının sayesinde bu zamandan tasarruf yapmak olanaklı olacak. YZ diğer bir katkısı ise insan önyargı olasılığını azalttığı için daha doğru veriler üretebilmesi. Bir odak grubunda bilgi, insanlarla etkileşime girerek toplanır. Görüşmeyi yapan kişi olayları belli bir şekilde hatırlayacaktır; bu nedenle, önyargının raporda yer alabilir. YZ ise yalnızca bilgi amaçlı gerçekleri işleyeceği için insani yanlılıkları ortadan kaldıracaktır. Dahası, YZ veri toplama sürecini hızlandırarak araştırma ekibinin müşteriyle kişisel olarak bağlantı kurmak için daha fazla zamana sahip olmasına olanak vererek müşteri ilişkilerini geliştirebilir. Doğal Dil İşleme (NLP-Natural Language Processing) ve Doğal Dil Üretimi (NLG-Natural Language Generation) gibi farklı YZ özelliklerinin sürekli geliştirilmesiyle YZ farklı nitel ve nicel verileri anlama yeteneğini artıracak. Bu, programların, bir müşterinin ilgilendiği anahtar kelimelere veya konu alanlarına dayalı olarak kişiselleştirilmiş raporlar yazabileceği anlamına geliyor.  

Piyasa araştırmasında yapay zekâdan elde edilen davranışsal bilgiler, gelecekteki eğilimleri ve tüketici davranışlarını anlamaya büyük ölçüde katkı sağlayacak. Bu ilerlemeler önümüzdeki yıllarda iş kararları ve stratejileri oluşturmada son derece etkili olacaktır. İçgörü geliştirmekten sorumlu profesyonellerinin bu güçlü teknolojiden en iyi şekilde yararlanmaları için, bu geniş uygulama yelpazesine yeni nesil araştırma şirketlerini yatırım yapması son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir