home2 bnn1
10 Oca

İşle ilgili önemli bir karar verme ya da stratejik bir plan uygulama zamanı geldiğinde, şirketler genellikle mümkün olan en iyi eylem planını belirlemeye yardımcı olması için bir işletme ve iktisat disiplinin geliştirdiği araç kutusuna yönelirler. Bu kutudaki en önemli araçlardan biri – belki de en önemlisi-    şirketlerin sektörleri içindeki konumunun net bir resmini çizmek için hem nicel hem de nitel verileri birleştiren bir değerlendirme çerçevesi sunan piyasa araştırmasıdır.

Piyasa Araştırması Nasıl Gerçekleştirilir?

Deneyimli ve akademik bilgi birikimine sahip araştırma firmaları, bir piyasa araştırmasının hem kapsamlı hem de etkili bir şekilde yapılabilmesi gerekli olan aşağıda yer alan bir dizi kritik soruya yanıt ararlar.    

  • Pazar büyüklüğü nedir?
  • Hedef müşteri kimdir?
  • Rakip ortamı nedir?
  • Pazar büyüyor mu yoksa küçülüyor mu?
  • Mevcut pazarda ortaya çıkabilecek yıkıcı etkiler nelerdir?

Bu temel sorulara yanıt bulan piyasa araştırma şirketi, hem fırsatları hem de kısıtlayıcı faktörleri belirleyerek, iş ortamı hakkında içgörüler elde eder. Deneyimli pazar araştırma firmaları, bu soruları yanıtlamak ve sektörün mümkün olan en doğru resmini oluşturmak için resmi istatistikler, ticari yayınlar, uzman raporları gibi ikincil verilerle kendilerinin topladığı amaca özel birincil verileri birlikte kullanırlar.

Piyasa Araştırması Bilgi Kaynakları:

Her koşul ve işletme için geçerli olabilecek tek bir piyasa araştırma yöntemi bulunmamaktadır. Uygun piyasa araştırması yönteminin ne olacağının belirlenmesi bu hizmeti talep eden işletmelerin ihtiyaçlarına, bütçesine ve stratejik hedeflerine bağlı olacaktır.  Aşağıda bazı temel piyasa araştırması bilgi kaynakları yer almaktadır.

  • Kapsamlı Sektör Raporları: Bu raporlar bir sektöre geniş bir bakış sunacak kadar kapsamlı hazırlanırlar. Bu tür raporlar yalnızca sektörün genel büyüme oranlarını değil, aynı zamanda en iyi ürünlere ve rakiplere göre pazar segmentasyonu ve pazar payına dayalı tahminler de sunarlar. Bu çalışmalar, bir endüstriyi tahmin dönemi ve sonrasında etkilemesi beklenen sorun alanlarını, yasal değişiklikleri, tüketici eğilimlerini ve diğer faktörleri analizlerine katarlar.
  • Teknolojik Trend Analiz Çalışmaları: Trend analizleri, sektörlerin bünyesinde içkin olan yıkıcı teknolojilerin kısa ve / veya uzun vadede endüstri üzerindeki etkisini analiz ederleler. Buna ek olarak önemli bir etkiye sahip olması muhtemel olan hızlı büyüyen veya devrim niteliğindeki yeni ürün segmentlerinin derinlemesine incelenmesini sağlar.
  • Odak Raporları: Bunlar, çok sayıda ürün ve hizmet hakkında hızlı bilgiler sağlamayı amaçlayan kısa formatlı pazar araştırma raporlarıdır. Raporlar, temel nicel ve nitel veriler zemininde, pazarların boyutlandırılması, bölümlere ayrılması ve tahmin edilmesinin yanı sıra kilit tedarikçileri belirlemeye odaklanır.
  • Hizmete Özel Piyasa Araştırmaları: Bir işletmenin özel ihtiyaçlarını karşılamak için hazır araştırma mevcut olmadığında,   araştırma şirketleri talep eden işletmelerin gereksinimlerine göre uyarlanmış özel araştırma raporları hazırlayabilir. Bu raporlar, stratejik planlama, yeni ürün geliştirme, coğrafi pazar genişletme, birleşme ve satın almalar, rekabetçi istihbarat ve çok daha fazlası gibi kararlar ve girişimler hakkında gelişmiş bilgiler sağlar.

İster pazar payını artırmak isteyen daha küçük bir oyuncu olsun, ister sahip olduğu büyük pazar konumunu savunan lider bir işletme olsun bir pazar analizi kullanmak şirketlerin iş stratejileri için son derece önemlidir. Piyasa araştırmaları yalnızca endüstrinin şu anda ne konumda olduğunu değil nereye gittiğini de belirleyerek işletmelerin karlı büyüme fırsatlarını yakalamasına olanak tanır. Bu nedenle, pazar araştırmasından yararlanan şirketler, araştırma ve geliştirme ve üretim yatırımları, bölgesel pazar girişleri ve genişlemeleri, birleşme ve satın alma ile yeni ürün geliştirme yoluyla büyüme ve çeşitlendirme konularında bilinçli kararlar almak için daha fazla yetkinliğe sahip olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir