Nicel ve nitel yöntemlerimiz işinizin gerektirdiği içgörüleri ve bilgiyi oluşturmak için özenle oluşturulmuştur. B2B ve B2C araştırmalarını birbirleriyle bağlantılı olarak gerçekleştirme konusunda sektörde deneyimliyiz.  Lider bir araştırma kurumu olarak, doğru bilgi, sağlam içgörü ve hedefe uygun aksiyon planlamasına yardımcı olarak müşterilerimize rekabet üstünlüğü sağlıyoruz.

 • Nitel Yöntemler:

Nitel araştırmada toplanan, analiz edilen ve yorumlanan veriler insanları ne yaptıklarına ve ne söylediklerine yönelik gözlemlere dayanmaktadır. Gözlemler ve insanların ifade etikleri şeyler serbest formda ya da standartlaştırılmamıştır. Çünkü cevaplayıcılara sorulan sorular ve yapılan gözlemle açık uçludur.Nitel veriler de ölçülebilmektedir fakat bu dönüştürme işlemi yapıldıktan sonra gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle analiz sürecinde uzmanlarla çalışmak son derece önemlidir.

 • Etnografya:

Etnografik (ethnographic) araştırma antropoloji disiplininden alınmış bir yaklaşımdır ve bir grubun davranışlarına, özelliklerine, kültürüne vb. unsurlarına ait bir detaylı tanımlayıcı araştırma olarak tanımlanmaktadır. Pazarlama araştırmalarında etnografya, tüketicilerin birileriyle birlikte alışverişe çıktıklarında veya bir restoranda nasıl davrandıkları gibi tüketici davranışlarını anlamaya yönelik çalışmalarda kullanılmaktadır.

Etnografik Pazar Araştırması (Ethnographic Market Research), şirketlerin tüketiciyi kültürel eğilimler, yaşam tarzı faktörleri, tutumlar ve sosyal içeriğin ürün seçimini ve kullanımını nasıl etkilediğini anlamalarına yardımcı olur.

Müşterilerinizi tanımak, “neyi” “neden” yaptığını ya da tercih ettiğini anlamak son derece önemlidir. Bu bilgi yalnızca daha sezgisel ve kullanışlı ürünler ve hizmetler geliştirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onları daha çekici şekillerde pazarlamanıza yardımcı olur. Etnografik araştırmalar geçtiğimiz birkaç yıl boyunca şirketlere, tüketicilerin gerçek günlük hayatlarına uyacak şekilde ürünler üretmeleri konusunda yardımcı oldu. Biz Nova Mind Research olarak, uzman kadromuzla Etnografik Pazar Araştırması konusunda da beklentilerinizi karşılıyoruz.

 • Fokus Grup:

Fokus gruplar insanların küçük gruplar halinde araştırma problemi ile ilgili bilgiler elde etmek amacıyla bir araya getirildiği ve katılımcıların bir moderatör tarafından, yapılandırılmamış, spontane tartışmalarla yönlendirildikleri popüler bir nitel araştırma tekniğidir.

Odak gruplar katılımcıların oluşturduğu sınırlı bir örneklemden bilgi toplanması için oldukça kullanışlı bir teknik olarak kabul edilmektedir. Elde edilen bilgiler yeni fikirlerin geliştirilmesi,  katılımcıların ilgili ürün türü hakkında kullandıkları “terminolojinin” öğrenilmesi veya temel ihtiyaçları ve tutumları hakkında bazı ipuçları yakalanması için kullanılabilmektedir.  

Etkili ve güçlü bir araştırma sunmak için nitel analiz konusunda biz uzmanın moderasyonu son derece önemlidir. Tutkulu ve yaratıcı nitel bir araştırma ajansıyız ve tüketicilerin dünyayı görme biçimini ve gerçekte ne düşündüklerini anlama anlamında rolümüzü önemsiyor ve uzamalığımızı sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

 • Derinlemesine Görüşme:

Derinlemesine görüşmede temel amaç kısıtlanmamış görüş ve fikirlerin toplanması ve pazarlama araştırmacısına bu fikirleri ve fikirlerin oluşum nedenlerini daha iyi anlaması konusunda yardımcı olacak soruların sorulmasıdır.

Nova Mind Research olarak, araştırma konusu ile ilgili içgörüleri oluşturmak için deneyimli görüşmeci kadromuzla derinlemesine görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Alanında uzman akademisyenlerden oluşan ekibimiz verileri analiz ederek içgörüleri oluşturuyor ve sizin için gerekli aksiyonlarını hazırlıyor.

 • Nicel Yöntemler:

Nova Mind Research, rastgele olasılık örneklemesi yoluyla çok geniş bir veri tabanını kullanarak Türkiye’nin her yerinden anket ile veri toplama olanağına sahiptir.

Hedef kitlenize evde, işte, yolda ya da alışveriş merkezlerinde bizim aracılığımız ile ulaşabilirsiniz

 • Yüz yüze Anket

Nova Mind Research Yüz Yüze anket yönteminde CAPI (Computer-Assisted Personal Interviewing) hizmetleri sunmaktadır.

 • CATI  (Computer-Assisted Telephone Interviewing) ile Anket

Nova Mind Research, Bilgisayar Destekli Telefonla Görüşme (CATI) yöntemini, katılımcılarla etkileşime girme rahatlığını en üst düzeye çıkarmak ve yanıt oranlarını optimize etmek için çevrimiçi veya mobil anketler gibi diğer veri toplama teknikleriyle birlikte kullanmaktadır.

Çağrı merkezi uzmanlığımız ve uzman anketörlerimiz ile sizin için dünyanın her yerinden CATI yöntemi ile veri toplayıp analiz ediyoruz.

 • Mobil Anket

Hızlı ve düşük maliyetli anketlere mi ihtiyacınız var?

Nova Mind Research,   son derece hızlı geri dönüşü olan ve düşük maliyetli araştırma arayan şirketler için tasarlanmış yeni bir cep telefonu anketi çözümü olan “Eşzamanlı (http://eszamanli.com/)” uygulaması araştırmalarında kullanmaktadır.

Eszamalı Neden kullanışlı?

 • Hızlı yanıt – Anketler, ertesi gün teslimat ile aynı gün içinde tamamlanabilir.
 • Kullanımı Kolay  – Cep telefonu anketleri kullanışlı ve kullanımı kolaydır
 • Mobil – Yanıtlayanlara her yerde erişilebilir
 • Anında – Katılımcılar, düşüncelerinin oluştuğu anda tam olarak geri bildirimde bulunabilirler.  
 • Canlı Raporlama – sonuçlarınızı gerçek zamanlı olarak alın