b post2
02 May

İş yapma biçimleri ve teknoloji geliştikçe şirketler için iş odaklı, ürün odaklı veya satış odaklı olmaktan müşteri odaklı olmaya geçmek hayati önem taşıyor. Günümüzde sosyal medyanın da etkisi ile müşterilerin görüşlerini dile getirebilecekleri ve deneyimlerini olumlu ya da olumsuz paylaşacakları daha fazla platformları var artık. Tüketicilerin şirketler tarafından duyulma ve dikkate alınma beklentisi giderek artıyor. Böyle bir iş ortamında iş modelleri müşterilerin ilgi alanlarına odaklanmak ve isteklerini, ihtiyaçlarını ve girdilerini desteklemek zorunda. Müşteri odaklı olmak, müşteriler için mümkün olan en iyi ürünleri ve deneyimleri sağlamak için müşterinin sesini bir işletmenin her bir birimine ve uğraş alanına tanıtmak anlamına geliyor.

İşletmeler, müşterilerinin neye ihtiyacı olduğunu veya müşterilerin bir ürün veya hizmet hakkında ne hissettiğini veriden bilgiye giden bir analiz sürecinden geçirmeden anlayamazlar. Bu nedenle sahip oldukları tecrübeler kadar piyasadan toplanacak verilere de güvenmek zorundalar. Müşterilerin söylediklerini duymak için şirketler, müşteri etkileşimlerinde “neyin” arkasındaki “neden” i anlamaya çalışan sürekli, karşılıklı diyaloga girmeliler.

Müşteriler ürünümüz veya hizmetimizle ilgili neyi seviyor? Nasıl kullanıyorlar? Nasıl kullanmak isterler? Kullanıcı arayüzümüz ile nasıl bir deneyime sahiptiler? Bu gibi soruların cevaplarını bulmak müşteri odaklı şirketleri yönlendirir ve ürün yeniliğini teşvik eder.

Tüketici araştırmaları, müşteri alışkanlıklarını ölçmek ve eğilimleri belirlemek için temel metrikler sağlar. Pazar araştırma şirketleri tarafından farklı yöntemlerle (anket, odak grup, derinlemesine görüşme, etnografya vb.) toplanan derin müşteri bilgileri, sürdürülebilir bir müşteri odaklı iş modelinin yaratılmasının vazgeçilmez unsurudur. Bu nedenle müşteri odaklı şirketler, müşterinin sesinin iş sürecine katılmasının tek seferde ulaşılacak bir hedef değil bir yolculuk olduğunu unutmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir